Skip to main content

W tym roku trasa przebiegała  przez kolebkę polskiej państwowości: z Inowrocławia przez Ludzisko, Strzelno, Kruszwicę, Górę do Balczewa.

Imprezę zakończył festyn w Ośrodku Edukacji Ekologicznej PLAST-MAR w Balczewie. Oprócz aspektu turystycznego i ekologicznego, bo przecież rower to nie tylko propagowanie zdrowego stylu życia, ale również zero emisyjny środek transportu  promowaliśmy szeroko pojęte bezpieczeństwo w ruchu drogowym i kolejowym.

 

W rajdzie wzięło udział 175 na 200 zapisanych uczestników zgodnie z listą obecności – potwierdzeniem odbioru pakietów.

 

Start rajdu był usytuowany na terenie oddziału inowrocławskiego Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Bydgoszczy, gdzie w godzinach 8.00 – 9.30 odbywało się wydawanie pakietów startowych. (talony na posiłki i szelki rowerowe, butelka wody mineralnej, numer startowy). Uczestnikom zapewniono możliwość korzystania z toalety zwiedzenia ośrodka WORD. Po wydaniu wszystkim obecnym na placu manewrowym WORD pakietów odbył się uroczysty start rajdu z udziałem Przewodniczącej Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu – Pani Elżbiety Piniewskiej, która dała sygnał do startu.

 

Trasa rajdu wiodła ulicami Inowrocławia przez najbardziej atrakcyjne zakątki miasta m. in dzielnicę uzdrowiskową – Solanki.  Pierwszy przystanek zaplanowano w miejscowości Ludzisko o godz. 10.50, gdzie w miejscowej świetlicy uczestnicy rajdu otrzymali poczęstunek: herbatę, kawę, kanapki  i pączki (w ilości po 200 porcji każdego produktu). Następnie kolumna rajdu udała się do pobliskiego kościoła pw. św Mikołaja aby poznać jego bogatą historię. Pogoda nie rozpieszczała uczestników rajdu, było chłodno i pochmurno z przelotnymi delikatnymi opadami. Ale pomimo trudów bez problemów kolumna rajdu o godz. 12.15 dotarła do Strzelna na wzgórze św Wojciecha. W dawnym klasztorze sióstr Norbertanek rowerzystów przywitał burmistrz Strzelna – Dariusz Chudziński, a uroki tego miejsca zdradzał przewodnik opowiadając  historię regionu, miasta i klasztoru. (Zapis w kronikach Jana Długosza podaje datę 16 marca 1133 jako dzień jej konsekracji. Ostatnie badania archiwalne wskazują na równoczesny czas ukończenia rotundy i pobliskiego kościoła norbertanek drugie dziesięciolecie XIII w.). Tu w prezencie każdy uczestnik rajdu otrzymał szelki ostrzegawcze. Po wykonaniu zbiorowej fotografii, uzupełnieniu pieczątek do książeczek i uzupełnieniu płynów rowerzyści ruszyli w dalszą podróż.

 

Kolejnym przystankiem była Kruszwica.  Tu rowerzystów przywitał burmistrz Kruszwicy - Dariusz Witczak. Dla rowerzystów został wydzielony parking przy Mysiej Wieży.  Na powitanie – ok. godz. 14.10  zaśpiewał  ludowy zespół Kłopocianie. Na miejscu odbywały się pokazy pierwszej pomocy, WORD Toruń zapraszał do symulatora dachowania. W ramach kampanii „Bezpieczny przejazd  - Szlaban na ryzyko!” Józef Piórkowski – koordynator kampanii „Bezpieczny przejazd  - Szlaban na ryzyko!”przekonywał, że nie warto igrać z pociągiem na przejeździe kolejowy, bo to się zawsze źle kończy dla kierującego pojazdem. Można było też oznakować rower. Uczestnicy rajdy mieli również możliwość  wykonania zdjęcia pod Mysią Wieżę zwiedzić okolice jeziora Gopło uzupełnić płyny. Po drodze kolumna zatrzymała się jeszcze przy romańskiej Kolegiacie śś Apostołów Piotra i Pawła z 1120 roku, w pobliżu której znajduje się Miejsce Pamięci Narodowej grób Powstańców Wielkopolskich oraz figura Jana Nepomucena. Historię wyjątkowego miejsca opowiadał  przewodnik. Po drodze kolumna zatrzymała się również pod kościołem w Górze, gdzie na pobliskim  cmentarzu znajduje się grób Stanisława Przybyszewskiego. Po przejechaniu kolejnych kilometrów kolumna rowerzystów dotarła o godz. 16.10 na metę w Balczewie, a dokładnie do Punktu Edukacji Ekologicznej firmy PLAST-MAR. Na mecie każdy uczestnik otrzymał medal i posiłek składający się z zupy grochowej oraz kiełbasy z bułką (w ilości po 200 porcji każdego produktu). Niezależnie uczestnicy rajdu mogli otrzymać bezpłatnie kiełbaski, które piekli na ognisku. Na strudzonych turystów rowerowych czekała też pyszna drożdżówka, kawa, herbata i woda mineralna.

Po posiłku uczestnicy rajdu mogli wziąć udział w konkursie ekologicznym, a po udzieleniu prawidłowej odpowiedzi otrzymywali mały upominek. Każdy uczestnik otrzymał także dodatkowe gadżety od firmy. Rowerzyści wraz z przewodnikiem zwiedzali firmę, linię przetwarzania odpadów pet na granulat, a następnie na produkt gotowy w postaci np. doniczek,  muzeum rodzinne pokazujące historię rodziny, a także firmy, która założona została w 1975 roku. Na miejscu odbył się także konkurs z Pierwszej Pomocy oraz BRD.

 

O bezpieczeństwo zadbali: Kruszwicka Grupa Rowerowa na czele z Edmundem Kowalskim - szef Komisji Turystyki Rowerowej przy Nadgoplańskim Oddziale PTTK w Kruszwicy,Wydziału Ruchu Drogowego KWP Bydgoszczy, Komendant Powiatowy Policji w Inowrocławiu, Komendant Posterunku Policji w Kruszwicy, Komendant Powiatowy Policji w Mogilnie jednostki: OSP Jacewo, OSP Strzelno, OSP Piotrkowice, PKP PLK Zakład w Bydgoszczy, Józef Piórkowski – koordynator kampanii „Bezpieczny przejazd  - Szlaban na ryzyko!”, WORD Toruń, WORD Bydgoszcz.

 

Nad zdrowiem uczestników dbali ratownicy medyczni w dwóch pojazdach, przy czym jeden zamykał kolumnę rowerzystów. Stale dostępny był również wóz techniczny do drobnych napraw i przewiezienia rowerów. Uczestnicy, którzy potrzebowali odpoczynku przemieszczali się zapewnionym przez organizatora samochodem osobowym.

 

Honorowy patronat nad rajdem objęła Pani Elżbieta Piniewska – Przewodnicząca Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu

 

Patronat objęli również:

  1. Ryszard Brejza – Prezydent Miasta Inowrocławia
  2. Dariusz Witczak – Burmistrz Kruszwicy
  3. Andrzej Brzeziński – Burmistrz Janikowa
  4. Dariusz Chudziński – Burmistrz Strzelna